Zdjęcia są kluczowym elementem każdego ogłoszenia dotyczącego nieruchomości. Jeśli chcesz sprzedać dom, wynająć mieszkanie lub dodać swoją restaurację do Google Maps, musisz jak najlepiej pokazać swoje pomieszczenie. W czasach fotografii smartfonowej każdy może robić zdjęcia, ale by się wyróżnić w nieskończonych zasobach Internetu i przyciągnąć do siebie klientów, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Fotografia z nowoczesnego smartfonu i fotografia z aparatu
Dlaczego warto?
Dobre zdjęcie wnętrza wymaga wyczucia perspektywy i kolorów, znajomości techniki łączenia obrazów HDR, a także specjalistycznego sprzętu, na który składa się m.in. obiektyw ultra-szerokokątny i statyw. Sam proces fotografowania jest zupełnie inny niż w przypadku plenerowych sesji zdjęciowych i polega w uproszczeniu na powolnym, metodycznym przestawieniu statywu z aparatem z jednego kąta pomieszczenia w drugi. Również obórka takich zdjęć jest procesem żmudnym i skomplikowanym, który polega głównie na korygowaniu kolorów z różnych źródeł światła, a także na wyrównywaniu ekspozycji, prostowaniu perspektywy i usuwaniu wad optycznych.
Dla kogo skierowana jest oferta?
Współpracuję zarówno z architektami wnętrz potrzebującymi dokumentacji swojego portfolio, firmami posiadającymi biura czy hotele, jak i indywidualnymi właścicielami, którzy chcą sprzedać lub wynająć mieszanie, albo otwierają nową restaurację czy kawiarnię. Działam na terenie Warszawy i okolic, ale na życzenie klienta mogę dojechać również do większych miast w Polsce. Wystawiam faktury VAT.
Ile czasu zajmuje zrobienie zdjęć?
Sesja zdjęciowa wraz z niezbędnymi przygotowaniami zajmuje od 1 do 3 godzin w zależności od powierzchni wnętrza i ilości pomieszczeń. To jednak dopiero początek mojej pracy, która polega później na szczegółowej i wielogodzinnej obróbce i edycji, by zapewnić jak najlepszą jakość. Zdjęcia oddaję do tygodnia od wykonania sesji, choć na specjalne życzenie mogę je przygotować szybciej.
Jak należy się przygotować do sesji zdjęciowej?
Pomieszczenia przeznaczone do fotografowania powinny być posprzątane i w miarę możliwości udekorowane, by prezentować się jak najkorzystniej. Na czas sesji należy się też pozbyć wszelkich zbędnych przedmiotów, które mogłyby zaburzyć wizualny odbiór wnętrza. Niektóre niedociągnięcia można poprawić w postprodukcji, ale należy pamiętać, że nawet zaawansowane programy graficzne nie są w stanie zrobić wszystkiego, a fotografia powinna przede wszystkim odzwierciedlać realny wygląd pomieszczenia.
Kiedy najlepiej fotografować wnętrza? Czy pora dnia i pogoda mają znaczenie?
W fotografii światło jest kluczowe i decyduje o tym, jak zostanie odebrane zdjęcie. W przypadku większości wnętrz, takich jak biura czy mieszkania, najlepsze jest światło dzienne, by uzyskać naturalne kolory i pokazać, że są to jasne i przyjemne pomieszczenia. Od ostrego słońca lepsze jest światło rozproszone, gdy o danej porze światło nie wpada bezpośrednio do pomieszczenia lub w pochmurny dzień, ponieważ nie rzuca wtedy ostrych cieni, nie tworzy odblasków i refleksów na różnych powierzchniach. Pomieszczenia o wyjątkowym oświetleniu powinno się fotografować po zmroku, by lepiej pokazać nastrój, jaki tam panuje. Najlepiej się to sprawdza w przypadku restauracji, hoteli czy kawiarni oraz pomieszczeń ze specjalnym projektem oświetlenia.
Masz więcej pytań? Skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy w zakładce "Kontakt", albo napisz na Facebooku, instagramie lub przez e-mail: